Baharın Habercisi: Çilek Reçeli Tarifi

Bahar demek çilek tarihi demek. Çilek kokusunun yükseldiği tezgahlar, çileklerle süslenen tabaklar, pastalar, çileğin dahil olduğu tüm yemek tarifleri hep mutluluk nedeni olur. Çileğin sevimli mi sempatik görüntüsü ve misler şeklinde kokusunu düşününce, doğanın gücüne bir kez daha fanatik kalmamak mümkün değil.Tezgahlarda yeni yeni yerini alan çileğin fiyatı, henüz reçel yapmak için oldukca müsait olmasa da birkaç hafta içerisinde devasa reçel tencerelerindeki yerlerini alabilecekler. Kahvaltı sofralarımıza da mis şeklinde kokularını ve lezzetlerini getirebilecekler. Üstelik bu çileklerin lezzetini tüm yıla yaymak da olası. Fazla fazla yapın, kavanozlarınızda saklayın hadi! Kızarmış ekmekler de hazırsa nefis bir çilek reçeli tarifi geliyor.Pratik,kolay ve hızlı bir şekilde hazılarlayabileceğiniz nefis çilek reçeline ne dersiniz ? Bizce tam zamanı, baharın gelişiyle birlikte çilek mevsimi de gelmiş bulunmaktadır yaz aylarının vazgeçilmezi, kahvaltılarımızdan eksik olmayan çilek reçelini hazır almak yerine evde kendimiz yapmayı denesek nasıl olur? Bizce çok güzel olur, oldu da zaten.Çok kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz nefis çilek reçeli tarifi bu sayfada.Çilek reçeli nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Çilek reçeli yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir? ve çilek reçeli hakkında bilmedikleriniz veya unuttuklarınızı hatırlatmak için geldik, sizler de hoş geldiniz efendim.

Reçel Ve Çeşitleri Hakkında

Reçel Çeşitli meyvelerin su ve şeker karıştırılıp alevde kaynatılması ile meydana gelen bir çeşit tatlı yiyecek. Reçelin tarihi oldukca eski devirlere kadar uzanmaktadır. İlk zamanlar birtakım meyveler bal şerbetiyle kaynatılır ve beklemeye bırakılırdı. Fakat bu tatbik zamanına göre birazcık lüks ve masraflı oluyordu. Daha sonraki asırlarda şekerin bugünkü şekliyle üretilmesi, meyvelere lazım olan tatlı suyun kolayca temin edilmesi reçel yapımını yaygınlaştırdı.

Değişik Çilek Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 kilogram çilek
  • 8 su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı (tepeleme)dövülmüş limon tuzu(arzuya göre 1 adet limonun suyu)
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ

Değişik Çilek Reçeli Tarifinin Püf Noktası

Minik ve kokulu çilekler seçmeye özen gösterin. Reçelinizi şekerle 1 gece bekletmek ekstra su ilave etmeden reçelinizin pişmesine ve daha özlü olmasına yardımcı olur.

Değişik Çilek Reçeli Tarifinin Pişirme Önerisi

Reçel pişerken biriken köpükleri almayı ihmal etmeyin ki reçeliniz ileride şekerlenmesin. Eğer kaynamaya başladıktan sonra 1 tatlı kaşığı tereyağ atarsanız reçel çok az köpürür.

Değişik Çilek Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Çilekleri bol suyla yıkayın ve sapları kopartın. Eğer çilekleriniz çok büyükse ikiye ya da üçe kesebilirsiniz ama orta boyda iseler bütün bırakabilirsiniz.
  2. Saplarını kopardığınız çilekleri tekrar bol suyla yıkayın ve kurutun. Geniş bir tencereye çileklerin bir kısmını dizin, toz şekeri üstlerine serpin. Toz şeker ve çilek bitene dek aynı işlemi uygulayın. Tencerenin kapağını kapatın ve minimum 8 saat, ideal olarak 1 gece boyunca bu şekilde bekletin.
  3. Bekleme süresinin sonunda çilekler oldukça fazla su salmış ve şeker tamamen erimiş olacak.
  4. Eğer çilekleriniz yeteri kadar su salmamışsa, 1 çay bardağı kadar su ekleyebilirsiniz. Suyunu salmış olan çilekleri ocağa alın ve ara ara narince karıştırarak, kaynayana dek pişirin.
  5. Kaynamaya başlayınca daha az köpürmesi için 1 tatlı kaşığı tereyağını ekleyin ve altını kısın ve 30- 35 dakika kadar kontrollü olarak pişirin. Kaynama süresince üstünde biriken köpüğü alıp atın. Kaynama süresinin sonunda doğru dövülmüş limon tuzu veya limon suyunu ekleyin ve 2 dakika kadar daha pişirip, ocaktan alın.
  6. Sterilize edilmiş bir kavanoza doldurun ve kapaklarını kapatıp ters çevirin. Soğuduktan sonra dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Afiyetler olsun!

Değişik Çilek Reçeli Tarifinin Servis Önerisi

Kızarmış ekmek veya puf puf pişilerin yanına ilave etmeyi unutmayın.


KAÇ KİŞİLİK

1 küçük boy kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

10 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

40 dakika

Yorum yapın