İstanbul mu İzmir mi Sorunsalı?

Yaz mevsimi ayrı kış mevsimi ayrı güzel Türkiye’nin iki güzide şehri İstanbul ve İzmir arasında çok yoğun bir trafik bulunur. Hem kara yolundan hem havayolundan milyonlarca insan bu iki şehir arasında mekik dokuyor gibi görünüyor. 

İstanbul, Türkiye’nin en büyük şehri dünyanın sayılı metropollerinden biri ayrıca tarih sahnesinde yer almış medeniyetlere başkentlik yapmış nadide bir şehir. İzmir’in de İstanbul’da alta kalır hali yok. Bergama’sından Selçuk’una kadar gittiğinizde her köşede farklı medeniyetlere ait kalıntılara, farklı izlere rastlayabilirsiniz. 

İstanbul da İzmir de tarihi sevenlerin ömrü hayatları boyunca mutlaka birkaç kez gidip gördükleri yerlerin başında geliyor. İstanbul, metropol olmanın getirdiği yoğunluk yüzünden neredeyse günün her saati her lokasyonu kalabalık olabiliyor. Bu konuda İzmir, İstanbul’dan ayrışıyor. Ege denizinin mükemmel suyu, tertemiz, upuzun sahilleri, yemyeşil ormanları, heybetli dağları, mükemmel doğasıyla İzmir sakinlik arayanlar için bir adım öne çıkıyor.

Büyükşehirde Eğlenmek

İsteğiniz sadece eğlenmek ise iki şehirde de en alasından eğlenebilirsiniz. İzmir’in kalbinin attığı Kordon, Alsancak, Konak’ın dışında yaz kış demeden insanların akınına uğrayan Kore Şehitleri Caddesi ve daha fazlası… Sadece buralarda değil aynı zamanda yaz mevsiminin göz bebeği Çeşme Alaçatı, Göztepe, Karşıyaka gibi bölgelerde de eğlencenin dibine vuracağınız yerler bulabilirsiniz.

İstanbul’da eğlence kültürü, Türkiye’deki diğer birçok şehre göre daha çeşitli ve daha farklıdır. İstanbul’un neredeyse her semtinde eğlence mekanları bulabilirsiniz. Eskiden ağırlıklı olarak boğaz hattı, Taksim, Beşiktaş, Kadıköy gibi yerlerde toplanırken artık durum biraz değişti. Taksim, Beşiktaş, Kadıköy haricinde Sarıyer, Bakırköy, Beylikdüzü, Ataşehir gibi yerlerde de gece kulüplerine, etkinlik mekanlarına rastlamak mümkün. Doğrudan istediğiniz tarz eğlence noktasını kolaylıkla bulabilirsiniz.

İstanbul İzmir Ulaşım

İstanbul da İzmir de diğer şehirlere nazaran ulaşımı kolay şehirlerden. Bir uçak bileti ile bu iki büyük şehirden birine bir iki saat içinde ayak basmış olursunuz. İzmir uçak bileti alarak doğrudan neredeyse İzmir merkezinde yer alan havalimanına iniş yapıyorsunuz. Bu durumun çok büyük avantajları var. Havalimanında indiğiniz gibi metroya ya da trene binip gitmek istediğiniz yere çok hızlı ve zahmetsiz bir şekilde varabilirsiniz. İstanbul’da durum biraz daha değişik. İstanbul uçak bileti aldığınız zaman İstanbul’un iki yakasında iki farklı havalimanından birini seçmek zorunda kalacaksınız. Yeni yapılan ve dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul havalimanı Avrupa yakasında konumlanırken Sabiha Gökçen havalimanı ise Anadolu yakasında konumlanmaktadır. İstanbul’un iki havalimanına da henüz metro ulaşmadı. İstanbul’un çeşitli noktalarına gidebilmek için sürekli kalkan ring seferleri, eğer İstanbul’u biliyorsanız İETT otobüsleri gibi toplu taşıma araçları ile havalimanından ayrılarak gitmek istediğiniz yere gidebilirsiniz. 

İki Büyük Şehir İki Büyük Mutfak

İstanbul’un da İzmir’in de yeme içme kültürü çok gelişmiş durumda. En nihayetinde iki şehirde sadece yerli değil dünyanın dört bir yanından akın akın gelen yabancı turistlere ev sahipliği yapmakta. İstanbul, metropol olmanın verdiği ağır yükle dünya mutfaklarının en nadide yemeklerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yer halinde. Kendi mutfağından örnekler bulmak biraz zor olmaya başladı. İstanbul mutfağı denince genelde akla ilk olarak Osmanlı saray mutfağı gelmektedir. 

Farklı kültürlerin bir araya geldiği İstanbul, bu kültürlerden beslenen ve geçmişi yıllar yıllar öncesine uzanan kozmopolit bir mutfağa sahip. Osmanlı saraylarından geleneksel tarifler, Ermeni ve Rumların özel yemekleri ve Anadolu’nun dört bir yanından gelen farklı lezzetlerin hepsinin en iyi örnekleri İstanbul’da sunuluyor. Şehirde kiminin tarihi 1800’lere kadar uzanmasıyla başarısı ve lezzeti tescillenmiş tarihi lokantalar bulunuyor. Hatta İstanbul’da şöyle bir durum da var. Her ilçenin zaman içinde kendisiyle özdeşleşmiş yemekleri bulunmaktadır. Tarihi yarımadaya gittiğinizde meşhur Sultanahmet köftesi, Kanlıca’ya gittiğinizde yoğurdu, Ortaköy’de kumpir, Vefa’da boza, Sarıyer’de börek, Sütlüce’de uykuluk, filmlerde bile çok gördüğümüz Eminönünde balık ekmek, Beyoğlu çikolatası… Bu örnekler çoğaltılabilir ancak akla ilk gelenler bu şekilde. Bunların yanı sıra İstanbul’un pek çok semtinde Adana, Şanlıurfa, Gaziantep gibi yörelere ait kebapların da en lezzetlilerini bulabilirsiniz. Önemli olan aramak…

Gelelim İzmir’e. Ege’nin incisi İzmir de en az İstanbul kadar çeşitli ve zengin bir mutfağa sahip. Ziyaretçilerini mutlu etmek için İstanbul gibi hem Türkiye’nin hem de dünyanın farklı mutfaklarından imza yemekleri kolayca tadabileceğiniz şehirlerin başında geliyor. Tabii İzmir mutfağı denince akla normal olarak zeytinyağlı yemekler geliyor. Zeytinyağı üreticisi olan İzmir’de mükemmel zeytinyağlı yemekler tadabilirsiniz. Damak çatlatan ve sadece o topraklara ait otlardan yapılan yemekler aklınızı başınızdan alacak. İzmir yemeklerini kime sorarsanız sorun muhtemelen bu üçlüyü sayacak: Kumru, boyoz, İzmir köfte! Tabii ki bunlar da İzmir’in yemekleri ama İzmir’in bunlardan ibaret değil. Bir kere etle buğdayın mükemmel karışımı ile elde edilen keşkek. Düğün yemeği olarak akıllara kazınan keşkek’in tadına İzmir’de girdiğiniz geleneksel restoranların ya da lokantaların çoğunda bakabilirsiniz. Keşkek’i aynı zamanda semt pazarlarında da bulabilirsiniz. Pazar kurulan yerlerde köylülerin tencereler ile getirip sattığı keşkek de harika oluyor. İzmir’in genellikle Karaburun, Urla ve Mordoğan bölgelerinde yetişen enginar, İzmir mutfağı ile özdeşleşmiştir. Birçok yapılma çeşidi olan enginar, diğer yörelerde çok fazla bilinmemektedir. İzmir’de bahar aylarında Enginar Festivali bile yapılmaktadır. Urla Enginar Festivali coşkusuna katılmak için İzmir ucuz uçak bileti alarak yola çıkabilirsiniz. 

İzmir’in büyük semtlerinde hem zincir lokantalar hem de geleneksel tatlar dahil olmak üzere birçok alternatif bulunmaktadır. İzmir’İn derin dehlizlerine daldığınız zaman ise çeşitliliğin daha da arttığını fark edeceksiniz. Her durakta o yöreye özgü lezzetler ve tarifler ile karşılaşacak tattığınız her lezzet damak hafızanıza kazınacak. 

Yorum yapın