Mezelerin Vazgeçilmezi: Közlenmiş Kırmızı Biber Tarifi

Kış hazırlıklarına son hız devam ediyor, kırmızı kapya biberlerin en lezzetli halini kavanozlara dolduruyor, közlenmiş biberlerin keyfini tüm sene boyunca çıkaralım diyoruz bugün!

Közlenmiş biber konservesi nasıl yapılır öğrenin, tüm kış sofranıza mis gibi közlenmiş biber salataları, soslar, mezeler çıkarın. Çünkü tüm sofralar onunla çok daha lezzetli!

Üstelik bu közlenmiş kırmızı biber konserveleri sayesinde çok pratik bir biçimde, yalnızca dakikalar içinde sofranızı donatmak da çok basit olacak!

Buyursunlar, hemen başlayalım…

Közlenmiş Kırmızı Biber Malzemeleri

  • 4 adet kırmızı biber
  • 1/2 türk kahvesi fincanı zeytinyağı
  • yarım limonun suyu
  • 1 çay kaşığının ucuyla tuz
  • 2 diş sarımsak
  • 1 avuç maydanoz

Közlenmiş Kırmızı Biber Nasıl Yapılır?


Kırmızı biberleri öncelikle közlüyoruz, kabuklarını soyuyoruz. Sap kısmını kesip tohumlarından arındırarak güzel bir şekilde temizliyoruz. Bir kase alıyoruz ve tohumlarından arındırdığımız ve temizlediğimiz biberleri kasenin içerisine koyuyoruz.
Bir kahve fincanında zeytinyağı, limon suyu, tuz ve sarımsağı rendeye koyarak rendede çekiyoruz ve karıştırıyouz.
Rende ile çektiğimiz sosu derin bir kasenin içerisine koymuş olduğumuz kırmızı biberlerimiz ile birlikte sosumuzu birleştiriyoruz. Sosumuzun, kırmızı biberlerimizin her yanına değmesine dikkat ediyoruz. Derin kasemizin üstünü streç film ile kaplıyoruz ve 10 dakika kadar buzdolabımız da bekletiyoruz. 10 dakikanın sonunda Közlenmiş kırmızı biberlerimiz servise hazır olacaktır. Servis tabaklarımıza kırmızı biberlerimizi koyuyoruz ve kasemizin içerisinde kalan sosu biberlerimizin üzerine döküyoruz. Közlenmiş kırmızı biberlerimiz hazır. Afiyet Olsun

Özet
recipe image
Tarif Adı
Mezelerin Vazgeçilmezi: Közlenmiş Kırmızı Biber Tarifi
Yapan
Yayınlanma Tarihi
Puan
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)

Yorum yapın