Şimdiye Kadar Gitmediyseniz Pişman Olacağınız 2 Şehir

Türkiye’nin güzelliklerini saymaya kalksak muhtemelen epey uzun bir süre bu yazıyı okumak zorunda kalırsınız. O nedenle bu yazımızda sizlere sadece ülkemizin en önemli değerlerinden olan 2 kadim şehirden bahsedeceğiz: Gaziantep ve Mardin.

Uçak bileti alıp dilediğiniz şehire uçma düşüncesi sizlere heyecan veriyor değil mi? Peki neden bu şehirler Gaziantep ve Mardin olmasın? Bir düşünün medeniyetin doğduğu bir bölge, tarihiyle, kültürüyle, farklılıklarıyla ve özellikle birbirinden lezzetli yemekleriyle dikkat çekiyor. Bu güzel şehirler sizlere sadece bir alanda eğlence vaat etmiyor, kendinizi birçok alanda geliştirip bir şeyler öğrenebileceğiniz, yeni tatlar deneyimleyebileceğiniz harika bir gezi sunuyor.

O zaman gelin sırayla bu güzel şehirlerimizi inceleyelim.

Masal Şehri Mardin

Mardin, ülkemizin en çok görülmek istenen köklü tarihiyle dikkat çeken şehirlerinden birisi. Mardin evlerinden Mardin mutfağına, farklı dillerin ve dinlerin bir arada mutlu bir biçimde yaşadığı harika bir kültürden müzelerine ve kalesine kadar sizlere harika bir gezi deneyimi yaşatacak bu şehre Mardin uçak bileti alarak saatlerce yollarda vakit geçirmeden ulaşabilirsiniz.

“Peki neden Mardin’e gidelim?” dediğinizi duyar gibiyim. Sırasıyla Mardin uçak bileti alarak neden bu güzel kente gitmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Mardin öncelikle kültürü ile ön plana çıkan şehirlerimizden birisidir.

Mimarisi dikkat çekmektedir. Harika bir tepede yer alan Mardin Kalesi görmeniz gereken en önemli yapılardan birisidir. Bunun dışında harika fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz taş sokaklar, altta geçit yapılacak şekilde yapılan ve “Abbara” olarak anılan evler mimarisiyle göz doldurmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken Mardin konakları da hiçbir konağın diğerinin manzarasını engellemeyecek suretiyle yapılmıştır. Bu da az bilinen önemli özelliklerden birisidir.

Mardin inançlarıyla da ön plana çıkar. Bu güzel kentte birçok inançtan insan bir arada mutlu bir biçimde hayatını sürdürmektedir. İnançların çeşitliliği nedeniyle kentte birçok cami, manastır ve kilise yer almaktadır. Gün içinde çan seslerini ve ezanları duyabilirsiniz. Deyrüzzaffaran Manastırı, Ulu Cami, Mor Gabriel Manastırı gibi yapılar mutlaka ziyaret edilmelidir. Mardin uçak bileti alarak bu güzel bölgeleri görebilirsiniz.

Mardin’in binlerce yıllık tarihi de çok önemlidir. Hem yerli hem de yabancı birçok turist bu tarihi zenginlik nedeniyle Mardin’i ziyaret etmektedir. Yukarı Mezopotamya’nın en eski kentlerinden birisi olarak kabul edilen Mardin’de Asurlular, Babiller, Roma, Bizans, Abbasi, Osmanlı Dönemi, Selçuklu Sümer, Subari dönemlerine ait eserleri görmek mümkündür.

Ve gelelim en güzel kısma: Mardin’in harika yemekleri! Ağzınızın suyunun akmasına neden olacak harika ve farklı yiyecek içecekler, yöresel yemekleri denemeyi seven turistleri mutlu edecek. Etli sarma, ova çorbası, haşlanmış içli köfte, farklı çeşitlerde pideler, sembusek (bir çeşit kapalı lahmacun), kaburga dolması, soğan dolması, kibe dolması, kitel, soğan kebabı, alluciye, pekmezli harire, zingil tatlısı mutlaka denenmesi gereken tatlar arasında yer almaktadır. Eğer gurme bir gezginseniz mutlaka Mardin uçak bileti alarak bu harika lezzetlerin tadına bakmalısınız.

Mardin’in çarşıları da oldukça meşhurdur. Yöreye ait birçok farklı ürünü buradan satın alabilirsiniz. Revaklı çarşı, sabuncular, bakırcılar çarşısı gibi yerleri mutlaka ziyaret etmeli sevdiklerinize ya da kendinize buradan Mardin hatıraları almalısınız. Ayrıca çarşılara giderseniz mutlaka sıcak sıcak leblebi de yemeyi unutmayın. Bizden size tavsiye.

Mardin ayrıca doğal bölgeleriyle de meşhurdur. Harika bir ova manzarası görmek isterseniz tepelere çıkarak kuşbakışı kenti izleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra mağaralar, vadiler de gezilmesi gereken yerlerdir. Örneğin Linyevri Şifa Mağarası turistlerin uğrak mekanlarından birisidir.

Hem Ruhunuz Hem de Karnınız Doysun: Gaziantep

Gaziantep denildiği zaman aklınıza ne geliyor? “Baklava” dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi bir Gaziantep uçak bileti olsaydı da harika bir baklava yiyip gelseydik değil mi? Her ne kadar müthiş tatlıları olsa da Gaziantep’i sadece gastronomi şehri olarak görmek bence kente haksızlık olur. Bu kadim şehrin tarihi, kültürü, antik yapıları, müzeleri, doğal güzellikleri de önemli. Aslına bakarsanız Gaziantep için turistler için cennet demek mümkün. Çünkü bir gezide aradığınız her şeyi Gaziantep sokaklarında bulabilirsiniz.

Peki Gaziantep’e neden gidelim? Gelin birlikte bu güzel kenti inceleyelim.

Gaziantep’in tarihi yapıları çok önemlidir. Mesela yılların eskitemediği tarihi hanların içinde yer alan otellerde konaklayabilir, dinlenirken bile tarihi yaşayabilirsiniz. Kentin sokakları da tarih kokar. Taş ara sokaklar güzel mimari yapılara açılan kapılardır. Bu sokaklarda gezerken güzelliklerden ötürü kendinizi kaybedebilirsiniz. Gaziantep kalesi kentin en önemli yapıtlarından birisidir ve şehrin tarihine ışık tutar. Bu kaleyi mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Gaziantep’in en önemli ziyaret edilmesi gereken noktası “Zeugma Mozaik Müzesi”dir. Müze içerisinde göz alıcı tarihi mozaikler yer almaktadır. Bilindiği üzere bunların en dikkat çekicisi “Çingene Kızı” mozaiğidir. Kentin çarşıları da tarih kokar. 4. yüzyıla dayanan bir tarihi bulunan Bakırcılar Çarşısı’nda harika bakır işçiliği ile üretilen el emeği ürünler bulmanız mümkün. Gaziantep’te ayrıca bir de görülmesi gereken “oyuncak müzesi” vardır. Burada tarihi oyuncaklar yer alır. 1700’lü yıllardan günümüze kadar birçok farklı oyuncağı bu müzede görmeniz mümkün.

Gelelim yiyeceklere. Gaziantep uçak bileti alıp bu güzel kente gelme düşüncenizi en çok etkileyen şey. Türkiye’nin en önemli gastronomi bölgelerinden olan Gaziantep özellikle tatlılarıyla dikkat çekmektedir.

Tatlılar dışında katmer, beyran çorbası, yuvalama, küşleme denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor. Beyran aşı bir çeşit çorbadır. Et, pirinç, baharat ve et suyuyla hazırlanır. Acılı ya da acısız seçenekleri vardır. Acılı derken dikkat edin çünkü acılı gerçekten acılı oluyor. Beyran aşı aslında ağır bir yemek gibi görünüyor. Ama Gaziantepliler kahvaltıda bu çorbayı içip yanında da katmer tüketiyorlar. Bol sarımsaklı beyran aşının kimine göre sağlığa olan faydaları da çok. Bu harika çorba kentin tescilli lezzetlerinden birisi.

Gelelim baklavaya. Aslında bunun üzerine konuşmaya bile gerek yok. Gaziantep baklavasıyla ünlü bir kent ve gerçekten harika fıstıklı baklavaları var. Bu baklavalar damakta eşsiz bir tat bırakıyor ve insanı gerçekten mutlu ediyor. Özellikle gurme turistler Gaziantep’in çeşit çeşit baklavalarını denemek için can atıyor.

Gaziantep’in bir diğer lezzeti de “nohut dürüm”. Bu yiyecek son zamanlarda hayvansal ürün tüketmeyen veganlar arasında da oldukça popüler. Hem çok lezzetli hem de protein açısından zengin bir yiyecek. Gaziantep’in sokak lezzetlerinden birisi olarak nitelendirebileceğimiz nohut dürüm, bol baharat ve ekşi ile hazırlanıyor. Sokakta seyyar satıcılardan alabileceğiniz nohut dürüm besleyici bir öğün olarak kabul görüyor.

Antep’in “Antep peyniri” de meşhur yiyeceklerden birisi. Koyun sütünden hazırlanıyor. İstenirse çiğ istenirse fırınlanarak tüketiliyor. Antep’in ilginç meyveli kebapları da bulunuyor. Bu yemekler özellikle yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Lokantalarda yenidünya kebabı, elma kebabı ve ayva kebabı gibi birçok etli kebap çeşidine rastlamanız mümkün.

Gaziantep’in güzellikleri saymakla bitmez. Dediğimiz gibi kente sadece gastronomi şehri olarak bakmamak gerekiyor. Bunun yanı sıra kültürü ve tarihiyle de dikkat çekiyor. Eğer sizler de güzel bir gezi yapmak istiyorsanız Gaziantep uçak bileti alarak tarihin ve gastronominin kapılarını aralayabilirsiniz.

Uçak bileti satın alarak Türkiye’nin Mardin ve Gaziantep gibi güzelliklerini görmeniz mümkün. Fırsatınız varsa bu güzel kentlerimizin tadını çıkarmaya bakın.

Yorum yapın