Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Yeni Moda Mini Meyve Yaban Mersini

Sebze ve meyveler arasında en fazla antioksidan içeren meyve olarak ün salan yaban mersini, orman meyvelerinin en lezzetlilerinden biri. Küçük cüssesi ile kendinden beklenmeyecek derecede faydalı olan meyve, şimdilik dondurmalarda ve hazır meyve şuruplarında adını duyduğumuz bir ürün.

Yaban Mersini Nedir?

Aslında orman meyvelerinden böğürtlen gibi yaban mersini de pek alışık olmadığımız bir meyve. Nadiren aktarlarda kurusuna rastladığımız yaban mersini ya da diğer bir adıyla ayı üzümü, fundagiller familyasının bir üyesi.

Üzüme benzer taneleri ile tanınan ve ana vatanı kuzey yarımküre olan orman meyvesi, fundalık çalılarda yetişir. Adını yeni yeni duymaya başlamış olsak da aslında geçmişte Karadeniz yöresinde oldukça yaygın bir şekilde tüketildiği Osmanlı kayıtlarından bilinir. Günümüzde küçük meyveleri ile öne çıkan, geçmişte ise yaprağı ile çay bitkisi olarak tüketilen ve baştan aşağı vitamin deposu olan meyvenin birçok farklı türü bulunur. Yaban mersini çeşitleri arasında kadife yapraklı, kısa boylu, tavşan gözlü, yer yabanı gibi orijinal isimler ile anılan türleri mevcut.

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

  • Faydaları ile keşke daha önce deneseydim diyeceğiniz yaban mersini, düzensiz kan şekerini dengeleyerek devamlı tüketimde diyabetin ilerlemesini önler.
  • Yüksek antioksidan kaynağı olarak kötü kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca antioksidan içeriği ile kansere karşı vücutta bulunan iyi enzimleri arttırır ve karaciğer kanseri gibi kanserlerin ilerlemesini yavaşlatır.
  • İçeriğindeki A vitamini ile göz sağlığını korumaya yardımcı olur ve A vitamini sayesinde üreme sistemi, kemik gelişimi ve cilt sağlığı üzerinde etkilidir.
  • Hafızaya ve sinir sistemine iyi geldiği bilenen orman meyvesi, öğrenmeyi hızlandırdığı gibi sinir sistemi gelişimini de destekler ve konsantrasyonu arttırır.
  • Özellikle dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklara faydalıdır.
  • C vitamini ile vücuttaki zararlı enzimleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek iyileşme sürecini hızlandırır ve dokuların yenilenmesine katkı sağlar.

Yaban Mersini Besin Değeri ve Kalorisi Nedir?

Tam bir vitamin ve mineral deposu olan orman meyvesi; A, C, B, D, K ve E vitaminlerini içererek şaşılacak derecede faydalı meyveler arasına girer. Küçük boyuna inat yüksek besleyici değerler taşır ve polifenoller, salisilik asit, karotenler, potasyum, folik asit, manganez, magnezyum, demir, riboflavin, niasin ve fitöstrojen içeren yapısı ile faydalarını sayarak bitiremeyeceğimiz meyvelerden biridir. Yüksek bir lif kaynağı olarak diyet listelerine misafir edilir ve antioksidan değeri çok yüksek meyveler arasında yerini alır. Kalori açısından ise yiyip yiyip kilo almayacağınız mucizevi besinlerden biridir. Yaklaşık 100 gramında 62 kalori bulunur ve istediğiniz diyet yemeğine katıp tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur.

Yaban Mersini Nerede Yetişir?

Kuzey bölgelerinde geniş bir coğrafyada yetişen yaban mersini, yüksek ormanların meyvesidir. Türkiye’de Karadeniz ormanlarında büyür ve özellikle Rize dağlarında yetişir. Yağmur isteği bol bir meyve olduğu için serin ve yağmurlu bölgelerde yetişme imkanı bulur. Dağların yüksek yamaçlarında, orman içlerinde ve yaylalarda yetişen yaban mersini ağacı, asitli toprakları sever ve şehir yakınlarında görülmesi pek mümkün değildir. Doğada ise yabani olarak yetişen yaban mersini bitkisi, meraklısı için yaban mersini tohumu ile çoğaltılabilir. Yaban mersini şimdilik kültür bitkisine dönüşmemiş olsa bile mucizevi faydaları ile gelecek vadeden meyveler arasındadır.

Yaban Mersini Nerede Satılır?

Tezgâhlarda görmeye pek alışık olmadığımız yaban mersini meyvesi, büyük marketlerde ve semt pazarlarında taze halde satılır. Doğal olarak ormanlardan toplanıp getirilen yaban mersini mevsimi ise yaz başı ile sonbahar ayları arasında değişebilir. Pazarlarda ya da büyük marketlerde mevsiminde görsek bile tanımayabileceğimiz meyve taze haliyle lacivertle siyah arasında kendine özgün bir renge sahiptir. Tombik, küçük taneli yapısı ile ayırt edilir.

Yaban mersini taze meyvesi dışında yaban mersini kurusu olarak da aktarlarda satılır. Kurtulmuş haliyle oldukça siyah bir renk alan meyveye hazır paketlenmiş yaban mersini çayı olarak marketlerde rastlamak mümkün. Sadece meyvesi ve kurtulmuş haliyle değil yaprağı ile de oldukça değerlidir. Yaban mersini yaprağı aktarlarda küçük paketler halinde bulunur.

Yaban Mersini Fiyatları Nedir?

Yaban mersini; hem faydaları hem de lezzeti ile kıymetli bir meyve olduğu için ekonomik değeri de yüksektir. İster taze, ister kurutulmuş, ister püre haliyle, hatta isterse fide olarak alınmak istesin yüksek fiyatlara alıcıya sunulur. Özellikle taze yaban mersinin 1 kilosu 40 TL ile 60 TL arasında seyreder. Kurtulmuş haliyle de taze haline yakın fiyatlara satılan yaban mersini kurusunun 100 gramı 10 TL’den alıcıya ulaşır. Hazır çay olarak ve yaprak olarak ise daha uygun fiyatlara satılan meyvenin fiyatı yöreye bağlı olarak da değişir.

Yaban Mersini Zararları Nelerdir?

Yaban mersininin bilinen herhangi bir zararı yok. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi yaban mersini de aşırı tüketildiğinde küçük yan etkiler gösterebilir. Fazla tüketildiğinde etkilerini daha yoğun bir şekilde göstereceği için kilo kaybına neden olabilir veya kan şekeri seviyesini gereğinden fazla düşürebilir. Dengeli tüketildiğinde herhangi bir yan etkisini göremeyeceğiniz nadide orman meyvesini alerjik bünyeye sahip kişilerin de dikkatli tüketmesi tavsiye edilir.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

İlk kez deneyecek olanlar yaban mersinin nasıl yendiğini bilmeyebilir. Küçük taneleri olan taze yaban mersini, çekirdeği olan bir meyve olmadığından yıkadıktan sonra çilek ya da böğürtlen gibi yenir. İstenirse taze halde yoğurda, salataya katılır ve hafif mayhoşumsu enfes tadıyla yemeğe apayrı bir tat verir. Taze haliyle en çok pastalara, keklere yakıştırılır ve özellikle tatlıları süslemede kullanılarak sunumlara büyülü bir hava katar. Lezzetini dört mevsim mutfaklarına konuk etmek isteyenler ise yaban mersini reçeli, yaban mersini suyu ya da yaban mersini şurubu yaparak değerli meyveyi değerlendirebilir.

1) Muhteşem Görüntü Muhteşem Lezzet Yaban Mersinli Cheesecake İçin:

Bir an önce alıp en orijinal tarifler ile sofralarınıza konuk etmek isteyeceğiniz meyve ile yapılan lezzetli tariflerin başında yaban mersinli cheesecake gelir. Cheesecake hamurunun hem içine katılan hem de üzerini süslerken kullanılan yaban mersini, rengi ile şaşırtıcı derecede güzel bir sunum ortaya çıkarır. Hafif ekşimsi tadı ile tekrar yapmak isteyeceğiniz tarif, çay eşliğinde misafirlerinize ikram edeceğiniz denenmemiş bir lezzet olur. Yaban Mersinli Pasta

2) Muffin Tariflerinizin Vazgeçilmezi Olacak Yaban Mersinli Muffin İçin:

Yaban mersini kullanacağınız ikinci lezzetli tarifse pofuduk tarzıyla gönülleri çalan yaban mersinli muffin tarifi. Tatlı – tuzlu her türlü malzemeye kucak açan muffin, yaban mersininin lezzeti ve rengiyle bir araya gelir. Az şekerli yalın tadıyla orman meyvesinin hafif tadını taşıyan muffin, doyurucu bir atıştırmalık olarak kek stantlarını süsler. Yaban Mersinli Muffin

3) Farklı Salata Tarifleri Arayanlara Özel Yaban Mersinli Salata İçin:

Hamur işleri bir yana daha sağlıklı bir tarif arayanlar için yaban mersinli salata biçilmiş kaftan. Roka, maydanoz, kırmızıbiber gibi sebzeleri ve çeşitli meyveleri bir arada harmanlayan salata, öğünlerin renkli ve sağlıklı yüzü haline gelecek türden

Yorum yapın