Barış (Yelken) Çiçeği Nasıl Bakılmalıdır?

Evinize renk, huzur ve mutluluk taşıyacak güzelim bitkilerde bugün sıradaki isim, adından görüntüsüne her hali ile neşe saçan barış çiçeği!

Halk arasında yelken çiçeği olarak da anılan barış çiçeği, narin gövdesinin ardında esasında o kadar büyük kolaylıklar saklıyor ki… Barış çiçeği bakımı nasıl yapılır öğrenince ne demek istediğimizi anlayacak, hemen en az bir saksıda barış çiçeği yetiştirmek isteyeceksiniz, eminiz.

Buyurunuz, sulamasından saksı değişimine, barış çiçeği bakımıyla ilgili bilmeniz gerekli olan her şey hemen aşağıda sizi bekliyor.

Barış çiçeği (yelken çiçeği) nedir?

Ülkemizde adı barış çiçeği, barış zambağı veya çiçeklerinin görüntüsü sebebiyle yelken çiçeği olarak anılan bu güzeller güzeli çiçek, dünyada en çok bilimsel adı da olan spathiphyllum ismiyle biliniyor. Parlak yeşil renkli geniş ve uzun yaprakları ve dimdik gövdesinin en uç kısmında kendini gösteren beyaz zarif çiçekleriyle hemen tanınabilen bu bitki, bakımının kolaylığıyla da kalpleri bir kere daha çalıyor desek yeri.

Kendisi nerdeyse bir orkide kadar narin bir çiçek gibi gözükse de pek çok koşula kolayca adapte olabiliyor, evinin içinde bitki yetiştirenlerin de favorileri arasında yerini alıyor. İyi bakıldığında senede iki kez, ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açıyor.

Barış Çiçeği

Barış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Barış çiçeğinin bakımı kolay dedik ama yine de bilmeniz gerekli olan çok detay var. O yüzden sizi hiç bekletmeden barış çiçeği nasıl yetiştirilir, barış çiçeği bakımı nasıl yapılır bir bir anlatalım.

  • Toprak seçimi: Barış çiçeği, başka bir adı ile yelken çiçeği mineral bakımından zengin topraklarda çok daha verimli bir biçimde yetişir. Bu sebeple çiçekçilerden veya yapı marketlerin ilgili reyonlarından torf ve lif bakımından zengin topraklar temin etmelisiniz.
  • Güneş ışığı, ortam sıcaklığı ve nem: Doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sevmeyen barış çiçeği için en uygun ortamların aydınlık ortamlar olduğunu söyleyebiliriz. Doğrudan güneş almayan ama çok da gölge olmayan alanlarda barış çiçeğini çok rahat bir biçimde yetiştirebilirsiniz. Kendisi için en ideal sıcaklık aralığı ise 10 ila 28 derece arasında değişen sıcaklıklardır. Çok sıcak veya çok soğuk olmadığı sürece barış çiçeği sıcaklığa adapte olma gücü yüksek bir bitki diyebiliriz. Ancak eğer çok sıcak bir havaya maruz kalacaksa toprağının devamlı nemli olduğundan emin olmayı unutmayın. Kuru bir toprak, barış çiçeğinin gelişimini olumsuz etkileyecektir. Neme gelirsek, barış çiçeğinin yapraklarına ara ara sprey ağızlıklı bir su kabıyla su püskürtebilir, nemlenmesini sağlarken yapraklarının temizlenmesini de sağlayabilirsiniz.
  • Sulama: Yukarıda da söylediğimiz gibi barış çiçeğinin toprağı devamlı nemli tutulmalı, kurumasına izin verilmemeli. Bu sebeple yaz mevsiminde daha sık, kışın ise haftada 1-2 kez olacak biçimde sulama yapılabilir. Ancak dikkat, çiçeklenme dönemleri olan ilkbahar ve sonbahar aylarında, çiçeklenmeye başlamasını arzu ettiğiniz zaman sulama sıklığını azaltın ve toprağın kurumasını bekleyip bütünüyle kuruduktan sonra sulama yapın. Hatta bu süreçte daha az aydınlık bir alana taşıyın. Sulama ve ortam düzeni değişen bitkinizin 2 hafta içinde çiçeklenmeye başladığını göreceksiniz. Çiçeklenen bitkinizi bir kez daha eski düzeninde, hep toprağı nemli kalacak şekilde sulamaya özen gösterin.

Barış çiçeği nasıl sulanır sorusunun en önemli cevaplarından olacak şu püf noktalara da muhakkak dikkat etmelisiniz:

  • Kullandığınız su kabını hep aynı miktarda su ile doldurun.
  • Kullandığınız suyun dinlendirilmiş, oda sıcaklığında bir su olduğundan emin olun.
  • Mümkünse hep aynı günlerde ve hatta aynı saatlerde sulama yapın.
  • Barış çiçeği saksı değişimi: Barış çiçeği yer değiştirmeyi çok sevmez, bu sebeple yaklaşık 2-3 senede bir saksısını değiştirmeniz bile yeterli olacaktır. Kökleri bir hayli hassas olan bu güzelim bitki, hemde büyük saksılardan da hoşlanmadığından saksı değişimi yapacağınız dönemde halihazırda kullanmış olduğunuz saksının sadece bir numara büyüğü bir saksıyı seçmeniz yeterli olacaktır.
  • Saksı değişimi için en ideal zamansa ilkbahar aylarıdır, aklınızda bulunsun.
Barış Çiçeği

Daha fazlası mümkün mü: Barış çiçeği nasıl çoğaltılır?

Barış çiçeği de başka birçok bitki gibi kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılabilir. Ancak, az önce de söylediğimiz gibi barış çiçeğinin kökleri hassas olduğundan çoğaltma işlemi mümkünse saksı değişim süreciyle aynı ana denk getirilmeli, yani 2-3 senede bir yapılmalıdır.

Aksi halde köklerini devamlı rahatsız edeceğiniz için bitki daha sağlıklı bir biçimde gelişim gösteremeyebilir.

Aynı şekilde kökten ayırma yöntemini uygularken köklerden yükselen o yeni bitkiyi kökten ayırırken dikkatli olmalı, bir seferde kökten sadece bir yeni kök ayırmalısınız, bizden söylemesi.