İstanbulun Gizli Tatlarından Egenin İncisine Yolculuk

Ülkemizin gözde şehri, pek çok konuda gelişmiş, gerek yurtiçi gerekse yurtdışından en çok turist ağırlayan şehrimiz İstanbul… Nerede yaşarsa yaşasın, hemen her insanın merak ettiği şehir olan İstanbul, birçok konuda ülkemizin en önde gelen şehri olmayı başarmıştır. Eğitim, turizmi sağlık, ekonomi, sanat, tarihi gibi pek çok alana son derece gelişmiş bir durumda olması şehre geçmişten günümüze kadar yoğun bir şekilde göç yaşanmasına neden olmuştur. Avrupa´nın en kalabalık şehri olan İstanbul, her yıl şehri ziyaret için gelen turistlerle birlikte şehrin nüfusu daha da artmaktadır. Şehir de oldukça fazla gezilecek, görülecek yerlerin olması toplumun hemen her kesimi tarafından oldukça merak edilen bir şehir olması, şehri her yıl milyonlarca kişinin ziyaret etmesine neden olmaktadır. Şehir hem altyapı hem de üstyapı sistemi ile oldukça gelişmiş bir durumdadır. Şehre gelen hemen herkes tarafından oldukça beğenilen tarihi yerler, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Özellikle Roma ve Osmanlı döneminde inşa edilen yapılar oldukça önemli yapılardır. İstanbul bulunduğu coğrafi konumdan dolayı son derece önemli bir yapıya sahiptir. Şehirde özellikle son senelerde yapılan havaalanı ve yeni uçaklar, şehre hava ulaşımında oldukça büyük bir katkı sağlamıştır. Birçok bölgeden ülkemize seyahat gerçekleştiren insanlar, ağırlıklı olarak İstanbul üzerinden gerçekleşmektedir. Hemen her dönem yoğun bir ziyaretçi ağırlayan şehir, özellikle bazı belli başlı yerleriyle son derece meşhurdur. Eğer bu zamana kadar İstanbul´a seyahat etmediyseniz daha fazla zaman kaybetmenin anlamı yok. Yapmanız gereken boş bir vaktinizde İstanbul seyahatinizle ilgili bazı hazırlıklar yapmak olacaktır. Öncelikle İstanbul´da merak ettiğiniz yapılar eserler ve buna benzeri yapıları ziyaret edebilirsiniz. Erken bir tarihte yapacağınız satın alma işlemi ile ucuz uçak bileti sahibi olabilirsiniz. İstanbul uçak bileti aldıktan sonra tatil havasına girmeye başlayabilirsiniz. Sadece tatil için değil, hangi nedenden dolayı şehri ziyaret ederseniz edin, mutlaka bu kusursuz şehrin eşsiz yapılarını ziyaret etmeye çalışın. Eğitim amaçlı gittiyseniz özellikle kütüphanelerin sunmuş olduğu imkânlar son derece önemlidir. Kütüphanelerde rahat bir şekilde çalışıp, tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Hadi gelin İstanbul´da ziyaret edebileceğiniz yerlere bakalım.

·  Ayasofya

·  Sultan Ahmet Camii

·  Eyüp Sultan Cami

·  İstiklal Meydanı

·  Dolmabahçe Sarayı

·  Yıldız Sarayı

·  Kapalı Çarşı

·  Mısır Çarşısı

·  Galata Kulesi

·  Kız Kulesi

·  Çamlıca Tepesi

·  Çırağan Sarayı

Gibi pek çok önemli yeri ziyaret edebilirsiniz. Gerçekleştireceğiniz bu ziyaret esnasında hatıra kalması için muhakkak fotoğraflar çekmeyi unutmayın. İlerleyen yıllarda yaşadıklarınızı hatırlamak için fotoğraflara ihtiyaç duyabilirsiniz. İstanbul´a hangi nedenden dolayı giderseniz gidin, boğaza karşı çay, kahve içmeden sakın şehirden ayrılmayın. Şehri yalnız gezmektense sevdiğiniz birinin eşlik etmesiyle gezmeniz arasında fark vardır. Yakın olduğunuz kişi ile birlikte gezerseniz yaşadığınız birçok ortak duygu olacaktır. Bu nedenden dolayı sonraki süreçte konuşabileceğiniz ortak bir yaşanmışlık olacaktır. İstanbul´un çok yönlü gelişim süreci; tarihi yapılar, sağlık sektörü, kültürel hayat, eğitim düzeyi gibi pek çok konuda gelişmiş bir yapıda olması, şehrin her yıl milyonlarca insanlar tarafından ziyaret edilmesine neden olmuştur. Siz de kendinizi bu ziyaretçiler arasında bulunmak istiyorsanız daha fazla vakit kaybetmeden uçak bileti almaya gidin derim.

İstanbul’da gezilecek yerler

Ege´nin İncisine Yolculuk

Ege söyleyince akla gelen ilk şehir kuşkusuz birçoğumuz için İzmir´dir. İzmir gelişmişliğiyle ülkemizde önde gelen şehirlerden biridir. Kalabalık nüfusu ile ülkemizin en kalabalık şehri olan İzmir özellikle yaz aylarında ağırladığı misafirleri ile nüfusu daha da yoğunlaşmaktadır. Merkezi ve ilçelerinin oldukça güzel, kaliteli mekânlarının olması İzmir için son derece önemli bir durum olmuştur. Sadece yurtiçi değil, yurtdışından da her sene milyonlarca insan bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Yakın şehirlerden araba ile saatler içerisinde seyahat edebileceğiniz İzmir, sunmuş olduğu hizmetlerle misafirlerini oldukça memnun etmektedir. Olası bir İzmir seyahatinizde İzmir´in lezzetli yemeklerini yemeden ayrılmayın sakın. İzmir´de ziyaret etmeniz gereken o kadar çok yer var ki belki haftalarca bu şehirde kalmak zorunda olabilirsiniz. Yapacağınız tatil planlaması ile ucuz uçak bileti alabilir, otelinizi oldukça uygun bir fiyata getirebilirsiniz. Hadi birlikte İzmir gezinizde ziyaret edebileceğiniz yerlere bakalım.

·  Gölcük Yaylası

·  Meryem Ana Evi

·  Kıbrıs Şehitler Caddesi

·  Nebiler Şelalesi

·  Karaburun Yarımadası

·  Tarihi Kemeraltı Çarşısı

·  Smyrna Antik Kenti

·  Efes Antik Kenti

·  Yedi Uyuyanlar Mağarası

·  Şirince Köyü

·  Selçuk Kalesi

Saymakla bitiremeyeceğimiz güzelliklere ev sahipliği yapan İzmir, gezilip görülmesi gereken daha pek çok yere sahiptir. Merkezinin yanı sıra ilçeleri ve köyleri de oldukça popüler olmasından dolayı, olası bir İzmir seyahati bir aydan fazla bir zamanınızı da alabilir. Gezeceğiniz yerleri mutlaka önceden belirleyin. Belirleyeceğiniz bu yerler sizin seyahatten sonra daha sistematik bir şekilde hareket etmenizi sağlayabilir. Saydığım bu yerleri ve hatta daha fazlasını ziyaret etmeniz için nerede yaşarsanız yaşayın, İzmir uçak bileti alarak ulaşabilirsiniz. Biletinizin uyguna gelmesi için kampanyaları takip etmenizde fayda var. Size şimdiden iyi eğlenceler.

İzmir’de gezilecek yerler

Seyahat Edeceğiniz Yeri Nasıl Seçebilirsiniz Hadi Birlikte Bakalım

Seyahat etmek çağımız için oldukça önemli bir eylemdir. İnsanlar birçok nedenden dolayı seyahat etmektedir. Hangi sebepten dolayı seyahat ederseniz edin, gelişen teknoloji ile hayatımız oldukça kolaylaşmış bir durumdadır. Aynı gün içerisinde pek farklı yeri ziyaret edebilirsiniz. Bizim bu konuda ele almak istediğimiz durum tatil amaçlı yapılan seyahatler olacaktır. Tatil insan zihnini ve dinlendirmesi için oldukça önemlidir. Ne yazık ki toplumumuzda belirli sebeplerden dolayı henüz tatil yapamamış insanlar vardır. Yılın yorgunluğunu atmak için ve bir sonraki yıla daha iyi hazırlanmak için tatil oldukça önemli bir faktördür. Tatil planınızı önceden yapacak olmanız sizin bazı konularda daha rahat hareket etmenize yardımcı olacaktır. Erken alacağınız uçak bileti ileri bir tarihte alacağınız bilete göre daha uyguna denk gelecektir. Bu durum da sizin ulaşıma vereceğiniz paradan tasarruf etmenizi ve tasarruf ettiğiniz bu parayı farklı noktalarda harcamanıza yardımcı olacağını göstermektedir. Aynı durum otel için de geçerli. Tutacağınız otel mümkün olduğunca lüks olmasın. Temiz olsun, hizmet konusunda sıkıntı çıkarmasın ve uygun olsun. Oteliniz lüks olursa dört duvar arasına sıkışıp kalabilirsiniz. Siz tatile gezmeye stres atmaya gittiniz unutmayın yatak evde de var.  Dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise gezeceğiniz yeri seçmektir. Öncelikle merak ettiğiniz ve uzun yıllardır gitmek istediğiniz bir yer varsa, şartlarınızda bu gitmeyi istediğiniz yere el veriyorsa, seyahat listesinde bu yeri en başa yazmalısınız. Tarih, coğrafya, doğa, sanat ve daha pek çok konuda gelişmiş şehirleri tercih etmeniz, sizin birçok şeyi aynı dönemde yapmanıza imkân tanıyacaktır. Seyahat edeceğiniz yer hakkında detaylı bir araştırma yapmanız gideceğiniz yerde kolay bir şekilde hareket etmenize yardımcı olacaktır. Gideceğiniz şehir veya ülke daha önce gitmediğiniz bir yerse, özellikle yabancı bir ülkeyse, bu ülkenin konuşulduğu dille ilgili birkaç temel kelime öğrenmenizde fayda var. Tatil yerini seçerken mutlaka size eşlik edecek birisi varsa birlikte seçmeye dikkat edin. Tek taraflı tercih edilen bir tatil diğer tarafın memnuniyetsizliğiyle karşılanabilir. Gezip göreceğiniz yerlerde size iyi eğlenceler. Çok okuyun çok gezin.

Yorum yapın