Değişik Keşkül Tatlısı Tarifi

Osmanlı mutfağından günümüze uzanan yadigar tatlılardan biri olan keşkül; toz badem sayesinde aromalı, hoş kokulu ve şerbetli tatlılara oranla daha hafif ve az kalorili, pratik bir tatlı seçeneği. Sanıldığından çok daha kolay bu tarif, geleneksel olarak pirinç unu ve toz badem ile hazırlanıyor. Eğer pirinç ununuz yoksa, miktarını biraz azaltarak buğday nişastası kullanmak da mümkün. Hatta dilerseniz içerisinde birkaç yemek kaşığı Hindistan cevizi tozu ekleyip farklı bir lezzet de elde edebilirsiniz.

Türk mutfağının yemekleri kadar tatlı çeşitleri de göz bebeğimiz sayılmaktadır. Türk toplumunun damak zevkinin hat safhalarda olduğunu söyleyebiliriz. Keşkül de damak sınırlarını zorlayan tatlılarımızdan biridir.

Rengine aldanıp pamuk gibi hafif olduğunu zannetsek de aslında kalorisi oldukça fazladır. Ama kalorisi fazla olsa da verdiği enerjiyle doğru orantılıdır. O yüzden özellikle Ramazan aylarında yemeklerden sonra tercih edilen bir tatlı çeşidimizdir. Kendinizi mutsuz hissettiğinizde enerjiye ihtiyacınız olduğu anda vücudumuzun serotonin hormonu salgılamasına yardımcı olarak mutluluktan havalara uçmamıza vesile olmaktadır. İçinde bulunan badem, şeker, mısır nişastası ya da pirinç ununun etkilerini de saymazsak haksızlık etmiş oluruz. Zira bademin, şekerin verdiği enerji herkes tarafından bilinmektedir.

Bir Osmanlı tatlısı olan keşkülün orijinal tarifinde pirinç unu yerine sübye şerbeti kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda oldukça doyurucu ve tok tutan bir özelliğe sahip olması önemli avantajlarındandır.

Fars kökenli Keşkül kelimesini İngilizceye çevirdiğimiz de sözlüklerde karşımıza ”a milk pudding with coconut” olarak çıkmaktadır.

Keşkül aslında Hindistan cevizinin kabuğundan yapılan bir tür kap, çanak olarak geçmiş zamanlardan beri bilinmektedir. Fakat tatlı olarak anılmasında bir hikayesinin olduğu rivayet edilmektedir.

Günümüzde bile hala lezzetleri ile ünlü, adına özel restoranları olan Osmanlı mutfaklarında, servis edilen tatlıdır. Hikayeye göre Osmanlı döneminde devletin adaletini sağlamakla yükümlü kadılar ve dervişler halkın maddi manevi durumunu görüp değerlendirmede bulunmak için zaman zaman dilenci kılığına girerek sokaklarda Hindistan cevizi kabuğundan yapılan kap olan ”keşküller” ile dilenirlermiş. Burada toplanan paraları devletin sahip olduğu aşevlerine götürüp yiyecek yapmaları sağlanırmış. Yapılan yemek bu kaplarda servis edildiği için adını buradan almıştır.

Biz olabildiğince geleneksel keşkül lezzetine sadık kalarak hazırlamaya çalıştık. Resimli yapım aşamalarıyla rahatlıkla hazırlayabileceğiniz keşkül tarifi sizler için geldi, afiyetler olsun!


Keşkül Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 litresüt
 • 1/2 su bardağıtoz şeker
 • 3 yemek kaşığıpirinç unu
 • 1 çay bardağıtoz badem
 • 12 adetbadem
 • 1 yemek kaşığıfile antep fıstığı

Keşkül Tarifinin Püf Noktası

Keşkül de sütlaç ve tavuk göğsü gibi piştikten sonra çok yoğun bir kıvamda olmamalı. İçerisinde pirinç unu olduğu ve soğuyunca kıvamını bulacağı için kontrollü olarak pişirin. Eğer buğday nişastası kullanırsanız daha tok ve yoğun bir kıvamı olacaktır, dilerseniz pirinç unu yerine 2 yemek kaşığı tepeleme buğday nişastası da kullanabilirsiniz.

Keşkül Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Toz şeker, pirinç unu ve toz bademi derin bir tencereye aktarın.
 • Sütü ekleyin ve bir çırpıcı yardımıyla karıştırıp tüm malzemelerin pürüzsüzce birleştiğine emin olun.
 • Orta-kısık ateşte devamlı olarak karıştırarak kıvamı hafifçe koyulaşıncaya dek yaklaşık 15-20 dakika pişirin. Krema kıvamına geldiğinde ocaktan alın.  Keşkülün kıvamı muhallebi kadar yoğun olmamasına özen gösterin.
 • Pişen keşkülü servis kaselerine paylaştırın. Önce ilk sıcaklığının çıkmasını bekleyin. Ardından buzdolabına alarak dinlendirin.
 • Servis etmeden önce üzerlerini  badem ve file Antep fıstığı ile süsledikten sonra soğuk olarak servis edin, işte bu kadar!

“Değişik Keşkül Tatlısı Tarifi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın