Çerkez (Çerkes) Tavuğu

Çerkezlere ait olan Çerkez tavuğu, özellikle Kafkasya ve Gürcistan’da sık sık tüketilen bir yemek türü haline gelmiş bulunmaktadır. Türkiye’de ise Karadeniz Bölgesi ile özdeşleştirilmiştir. Genelde yemeklerin yanında meze olarak sunulmakta olan bu besin, protein bakımından bir hayli zengindir. Spor yapan insanlar için kolay, pratik ve hızlı bir şekilde yapabileceği tavuklu yemek tarifi haline gelmiştir. İsmini nereden aldığını soracak olursanız ise, ismini bilindiği kadarıyla Osmanlı döneminde bulunan cariyelerden aldığı söyleniyor. Mineral bakımından zengin olmasının beraberinde zihinsel gelişimi de oldukça desteklediğini söyleyebiliriz. Çerkez tavuğu unlu ve cevizli dahil olmak üzere iki farklı tipte yapılabilir, hatta farklı malzemeler koyarak yeni tatlar yaratabilirsiniz. Cevizli çerkez tavuğu tarifi oldukça basit olmasının yanında sadece tavuk, yağ, sarımsak, baharat ve yoğurt malzemeleri ile birlikte hazırlanabilmektedir. Çerkez tavuğu nasıl yapılır diye merak edenler için, esasında bir hayli kolay bir biçimde yapıldığını söyleyebiliriz. Hazırlaması 20, pişirmesi ise ortalama 30 dakikadır. Bazı yörelerde ‘çerkes tavuğu’ ismiyle de bilinir. Çerkez tavuğu malzemeleri nelerdir? Hazırsanız, nefis çerkez tavuğu yapımı için malzeme listesine geçebiliriz.


Çerkez Tavuğu Tarifi İçin Malzemeler

Tavuk için

 • 1 adet bütün tavuk(haşlanmış)
 • 5 su bardağı su

Harcı İçin

 • 3 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1,5 su bardağı ceviz içi
 • 4 dilim bayat ekmek içi
 • 1,5 su bardağı tavuk suyu
 • 1/2 çay kaşığı karabiber

Üzeri İçin

 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber

Çerkez Tavuğu Tarifinin Püf Noktası

Kapağı kapalı kaplarda, buzdolabında saklamaya ve kısa sürede tüketmeye özen gösterin. Ceviz içli karışıma haşladıktan sonra çekirdeklerini çıkardığınız ve küçük parçalar halinde doğradığınız kurutulmuş kırmızı biberler de ekleyebilirsiniz. Ufaladığınız bayat ekmek içlerini sütle ıslayıp suyunu süzdükten sonra da tavuk suyuyla karıştırabilirsiniz.

Çerkez Tavuğu Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Sarımsakları tuz ilavesiyle havanda dövün.
 2. Ayıklanmış ceviz içlerini katıp havanda dövme işlemini sürdürün.
 3. Ufalanmış bayat ekmek içlerini azar azar eklenen tavuk suyuyla yumuşatın.
 4. Yumuşayan ekmek içinin üzerine havanda dövdüğünüz sarımsaklı ceviz karışımını ekleyip karıştırın. Karabiberle tatlandırın.
 5. Kemik ve derilerini ayıkladığınız tavuğu, ince uzun parçalar halinde didikleyin. Tel tel ditilmiş tavuk etleriyle cevizli karışımı ve bayat ekmek içini karıştırın. Hazırladığınız çerkez tavuğunu bir servis tabağına aktarın.
 6. Arzuya göre küçük bir tavada kızdırdığınız sıvı yağa toz kırmızı biber katıp karıştırdıktan sonra üzerine gezdirin. Bir tutam doğranmış taze kişniş ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Çerkez Tavuğu Tarifinin Servis Önerisi

Üzerini kırmızı toz biber ve ceviz parçaları ekleyerek süsleyebilirsiniz.

İzmir Köfte Tarifimizi Denediniz mi?

Yorum yapın