Şekerlenmeyen Tatlı Şerbeti Tarifi

Bayram yaklaşırken sizlerle şekerlenmeyen tatlı şerbeti tarifini aktarmak istedik. Bayramları en çok şikayet ettiğimiz şeylerden biri olsada çoğumuz bunun farkında değiliz. Bir çoğumuz önce baklavanın hamurunda suç buluruz, sonra baklavayı güzel yapamadığımızı düşünürüz, bazen baklamavız güzel olur ertesi gün şekerlenir yada ertesi gün yumuşar ve yenmeyecek duruma gelir. Bunlar hiçkimsenin istemeyeceği şeyler ama sık sık başımıza gelmektedir. Bu tarz sorunlara çözüm olarak şekerlenmeyen tatlı şerbeti tarifimiz ile karşınızdayız. Pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz baklavanız için en iyi tatlı şerbetinin tarifini veriyoruz.

Baklavamazın çıtır çıtır ve leziz olmasını hepimiz isteriz. Özenle hazırladığımız baklavalarımızı korumak için şerbeti için de bir o kadar özen göstermemiz gerekmektedir. Tatlı şerbetini özenle ve dikkatli bir şekilde en ince ayrıntısına kadar dikkatli bir şekilde uygularsak, baklavamız bayram sabahlarına hazır demektir.

Tatlı şerbeti yapmanın en kolay ve en hızlı tarifi değişik tarifler’de.

Baklava hamurunun en kolay halini görmek için baklava hamuru tarifimize, çıtır çıtır kıvamıyla cevizli baklava tarifimize göz atabilirsiniz.

En güzel tatlı şerbeti nasıl olur? Tatlı şerbeti yaparken dikkat etmemiz gereken hususlar sayfamızın alt tarafında. Aşağı kaydırarak tatlı şerbeti tarifini en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz.

Tatlı Şerbeti Tarifi Malzemeleri

  • 3 buçuk su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su
  • 1 dilim incecik kesilmiş limon
  • 1 kahve fincanı buzlu su

Tatlı Şerbeti Tarifinin Yapılışı

  1. İlk olarak tenceremize 3 su bardağı şekerimizi ekliyoruz. Ardından suyumuzu tenceremize ekliyoruz. Sonrasında 1 dilim incecik kesilmiş limonumuzu tenceremize ekliyoruz. Kesinlikle karıştırmadan tenceremizi ne kısık ne de gür olan orta ayarda ateşe koyuyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli unsur malzemelerimizi karıştırmamamız. Kaşık bulundurmadan ve tenceremizin üzerine kapak kapatmadan pişirmeye başlıyoruz. Şerbetimiz ilk kaynama noktasına ulaştıktan sonra yani kaynadığını gördüğünüz andan itibaren 15 dakika boyunca pişirmeye bırakıyoruz. Ardından buzdolabında tuttuğumuz üzerinde hafif bir buz tabakası olan 1 kahve fincanı buzlu suyumuzu şerbetimize yavaşça döküyoruz. Sonrasında karıştırmaya başlıyoruz. Şerbetimiz kıvamını alana kadar karıştırıyoruz. Ve artık şerbetimiz tatlılar için hazır.
  2. Şerbetimizi eğer bir baklavaya dökeceksek; baklava sıcak ise şerbetimiz soğuk olacak, baklavamız soğuk ise şerbetimiz sıcak olacak. Bu hususa dikkat edersek baklavamızın şekerlemesine veya yumuşamasına engel olabiliriz.
  3. Aynı şekilde diğer tatlılarda da baklavada uyguladığımız yöntem ile şerbetimizi ekliyoruz. Şerbetimiz tatlımız için çok sulu olursa yine kaynatarak kıvamını koyulaştırabiliriz. Gevrek tatlılarımız için şerbetin kıvamı büyük rol oynamakta.
  4. Bu şekilde ideal şerbet ile tatlılarınızı şerbetleyebilirsiniz. Afiyet olsun…
Özet
recipe image
Tarif Adı
Şekerlenmeyen Tatlı Şerbeti Tarifi,Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?
Yapan
Yayınlanma Tarihi
Puan
51star1star1star1star1star Based on 3 Review(s)

Yorum yapın